O nas

O nas

  Centrum Inicjatyw Społecznych to nie tylko „miejsce”, śmiało można powiedzieć, że obecnie to serce gliwickiej pomocy uchodźcom.

 

We współpracę z imigrantami z Ukrainy zespół CIS zaangażowany jest już od lat. Dla osób zgłaszających się do nas organizujemy kursy językowe, spotkania aktywizacyjne, zajęcia artystyczne i poradnictwo w obszarze codziennego funkcjonowania w Polsce.

Anna Kolasińska, Alicja Losza, Leszek Losza, Karolina Jaenchen, Paweł Harlender to ekipa, która oddaje dla CIS swój czas i zaangażowanie. W tym trudnym momencie wspierani są przez grupę wolontariuszy, którzy dwoją się i troją, by zadania, jakie stawia przed nimi czas mogły zostać zrealizowane.

Obserwując coraz bardziej napiętą sytuację polityczną, zaczęliśmy intensywnie myśleć o uchodźcach, którzy mogą pojawić się w naszym kraju. Na tydzień przed ogłoszoną inwazją Rosji na Ukrainę zaprosiliśmy władze miasta, organizacje pozarządowe, przedstawicieli biznesu i kultury na spotkanie inaugurujące projekt “Spotkania z Sąsiadami”,  którego celem było nawiązanie współpracy w obszarze wsparcia integracyjnego i kulturalnego dla nowych sąsiadów z Ukrainy.

W dniu ogłoszenia rosyjskiej inwazji spotkaliśmy się w gronie polskich i ukraińskich liderów projektu  aby zorganizować doraźne wsparcie dla osób, które już zmierzały do Polski. Kolejne spotkanie, angażujące do działań lokalną społeczność odbyło się dzień później i z marszu stworzyliśmy pierwsze grupy robocze, zajmujące się organizacją transportu, mieszkań, potrzeb życiowych i wolontariatu.

Niesamowite i wzruszające jest to, że od pierwszego dnia odzew osób chcących nieść pomoc był ogromny. Ruszyła też zbiórka rzeczy pierwszej potrzeby, rozdzwoniły się telefony osób zgłaszających chęć wsparcia. Uruchomiliśmy raczkujące jeszcze wtedy centrum zarządzania, które stale rozwijamy reagując na bieżąco na zmieniającą się sytuację.

W trzecim dniu działań wojennych (w sobotę 26.02.2022 r.) ruszyliśmy z pracą na 200 procent. Ten dzień był niezwykle intensywny, a  dla pracowników CIS i wolontariuszy zakończył się późną nocą (choć w tych pierwszych dniach i tak prawie nikt nie zmrużył oka). Pracowaliśmy bez wytchnienia starając się zrobić to niejako na zapas, pamiętając, że w niedzielę mieliśmy zostać bez lokalu, co zawiesiło by nasze działania na całą dobę.

Niespodziewanie dostaliśmy zaproszenie w gościnne progi Galerii Melina (za co jesteśmy ogromnie wdzięczni!), gdzie mogliśmy kontynuować pracę, znów do nocy. Odwiedziła nas zastępca Prezydenta Pani Ewa Weber wraz z koordynatorem zespołu zadaniowego do spraw zabezpieczenia potrzeb uchodźców na terenie miasta Panem Tomaszem Koszelą. Przedyskutowaliśmy zakres naszych potrzeb,  aktualnych możliwości i omówiliśmy to, co udało się nam już zorganizować.

1.03.2022 r. przenieśliśmy nasze centrum zarządzania na Studzienną 6 do Klubu Perełka, gdzie wkrótce utworzony zostanie także punkt informacyjny dla uchodźców, w którym mogą zasięgnąć informacji odnośnie legalizacji pobytu, możliwościach zatrudnienia, zapewnienia potrzeb życiowych itp. 

Od tego czasu staramy się usystematyzować naszą pracę, utworzyliśmy dwa stanowiska telefoniczne i pięć konsultacji bezpośredniej, dyżurują od poniedziałku do soboty, od 9 rano do 8 wieczorem, ruszamy z zajęciami integrującymi a to nie jest nasze ostatnie słowo 🙂 Codziennie pomagamy blisko 500 osobom.
Wiemy, że potrzeby będą rosły, więc nie ustajemy w naszych działaniach.

Co jest nam teraz najbardziej potrzebne? 

W związku z tym, że nasz projekt “Gliwice z Ukrainą” ciągle ewoluuje i dostosowuje się do dynamicznie zmieniającej się sytuacji, nasze potrzeby również ciągle się zmieniają.  

Jeśli chcesz nas wesprzeć, sprawdź możliwości współpracy w menu „Chcę pomóc” u góry strony 🙂